Co by się stało, gdyby nie było spisu rolnego...
Wielu rolników zapomina, jak ważny jest spis rolny - jak dotąd na Mazowszu z tego obowiązku wywiązał się zaledwie co trzeci użytkownik gospodarstwa rolnego. Jeśli ten wynik się znacząco nie poprawi, polskiemu rolnictwu grożą bardzo poważne konsekwencje w przyszłości.
Rolnicy powinni pamiętać, że najważniejszym i ostatecznym beneficjentem spisu rolnego są oni sami. Jeśli lekceważą obowiązek spisowy, szkodzą przede wszystkim sobie samym.
ZNACZENIE WYNIKÓW SPISOWYCH DLA GMINY I ROLNIKÓW
Powszechny Spis Rolny jest jedynym pełnym badaniem polskiego rolnictwa – obejmuje każdego użytkownika gospodarstwa rolnego. Zebrane podczas spisu dane mają zatem wyjątkowe znaczenie i są jedynym wyczerpującym źródłem informacji:
- do formułowania Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej (dane spisowe wpłyną na wysokość dopłat unijnych oraz kwot produkcji rolnej);
- o wielkości i strukturze gospodarstw rolnych w gminie oraz stanie i perspektywach rozwoju lokalnego rolnictwa (są wykorzystywane w lokalnych strategiach i planach rozwoju);
- dla ministerstw i agencji rządowych będąc podstawą do tworzenia polityk sektorowych wspierających gminy, rolników, środowiska wiejskie oraz zapewniających bezpieczeństwo żywnościowe wszystkim mieszkańcom w kraju.
KONSEKWENCJE NISKIEJ KOMPLETNOŚCI WYNIKÓW DLA GMINY I ROLNIKÓW
Brak pełnych i rzetelnych danych o stanie rolnictwa na szczeblu gmin może mieć bardzo negatywny i długofalowy wpływ na sytuację polskich rolników:
- istnieje ryzyko przyjęcia w strategiach regionalnych wspierających rolnictwo czy obszary wiejskie i ich mieszkańców założeń nieadekwatnych do rzeczywistych potrzeb;
- podział unijnych funduszy dla polskiego rolnictwa w kolejnych latach (a tym samym wysokość dopłat dla rolników) będzie przeprowadzany na podstawie niekompletnych danych;
- nie będzie możliwe prowadzenie efektywnej polityki rolnej dostosowanej do szczególnych potrzeb gmin na co najmniej 10 lat (czyli do następnego spisu rolnego);
- brak będzie informacji koniecznych do podejmowania decyzji dotyczących wsparcia konkretnych, zagrożonych gałęzi rolnictwa albo konkretnych obszarów w kraju.
Rolniku, nie czekaj dłużej ze spisem! Każdy wypełniony formularz, to bardziej precyzyjne dane i bardziej konkretne działania wspierające Ciebie i Twoją rodzinę w okresie najbliższych 10 lat!
Więcej informacji o Powszechnym Spisie Rolnym 2020: https://spisrolny.gov.pl/
TEST „CZY JESTEŚ ROLNIKIEM?”
Sprawdź, czy przypadkiem nie uchylasz się od obowiązku udziału w Powszechnym Spisie Rolnym 2020, bo nie wiesz, że jesteś rolnikiem.
Zaznacz prawidłową odpowiedź zgodną ze stanem faktycznym na 1 czerwca 2020 roku
? Prowadzę działalność rolniczą.
? Nie prowadzę działalności rolniczej, ale mam pracownika, który robi to za mnie.
Użytkuję co najmniej:
? 1 ha użytków rolnych
? 0,5 ha sadu (drzewa lub krzewy owocowe)
? 0,5 ha upraw warzyw gruntowych, truskawek gruntowych lub chmielu
? 0,3 ha szkółek sadowniczych i szkółek ozdobnych
? 0,1 ha upraw tytoniu
? 50 m2 upraw pod folią
? 25 m2 upraw pod szkłem kwiatów lub warzyw
? 25 m2 upraw grzybów jadalnych
? Uprawiam zioła lub przyprawy (np. zasiewy mięty, rumianku, lawendy)
? Posiadam plantację choinek bożonarodzeniowych prowadzoną na użytkach rolnych
Prowadzę chów lub hodowlę zwierząt w liczbie równej lub większej:
? krowy – 5 szt.
? cielęta – 10 szt.
? bydło rzeźne - 10 szt.
? tuczniki – 50 szt.
? prosięta i warchlaki – 50 szt.
? drób mięsny – 100 szt.
? drób nieśny - 80 szt.
? chów i hodowla owiec – 10 szt.
? tucz owiec – 15 szt.
? konie hodowlane, konie rzeźne – 1 szt.
? króliki (samice) – 50 szt.
? zwierzęta dzikie utrzymywane w systemie fermowym – 10 szt. (np.: strusie, dziki, jelenie)
? pszczół – 20 pni pszczeli (uli)
? lisy, jenoty – 1 samica
? norki, tchórze, szynszyle – 2 samice
? nutrie – 50 samic
? Prowadzę stajnię lub hotel dla koni, bez względu czy jestem właścicielem koni
Jeśli choć jedna kratka została przez Ciebie zaznaczona oznacza to, że podlegasz obowiązkowemu spisowi rolnemu. Aby dopełnić ustawowy obowiązek, koniecznie skontaktuj się z infolinią spisową 22 279 99 99 lub spisz się przez Internet samodzielnie bądź w Gminnym Punkcie Spisowym (logowanie na stronie: spisrolny.gov.pl przy wykorzystaniu numeru gospodarstwa rolnego z listu, który otrzymałeś od Prezesa GUS).
Brak dopełnienia obowiązku może wiązać się z konsekwencjami (kara grzywny) zgodnie z artykułem 57 ustawy o statystyce publicznej.